Aby stworzyć "Two Vines" duet Empire of the Sun wrzucił do jednej miski nowoczesny synthpop grup Disclosure czy M83, glam roc...

WSTYDZĄC SIĘ ORYGINALNOŚCI (EMPIRE OF THE SUN - TWO VINES)


Aby stworzyć "Two Vines" duet Empire of the Sun wrzucił do jednej miski nowoczesny synthpop grup Disclosure czy M83, glam rock Davida Bowiego, funkowe inspiracje Daft Punk razem z odrobiną muzyki gospel, jazzu i kilkoma taktami szacunku do niemieckich pionierów muzyki elektronicznej. Mieszanki nie udało się rozprowadzić po całym albumie równomiernie, ale wyszło mu to na dobre.

Luke Steele i Nick Littlemore tworzą razem jako Empire of the Sun od 2007 roku. Najwięcej popularności przysporzyły im nagrania "We Are the People" i "Walking on a Dream" z ich debiutanckiej płyty. Z kolei utwór "Alive" z drugiego krążka "Ice on the Dune" pojawił się m.in. w grze FIFA 14.

Charakter "Two Vines" nie jest oczywisty od samego początku. Na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się, że autorami kieruje tylko chęć dorównania twórcom radiowych przebojów w miałkości i kurczowym trzymaniu się schematów żeby tylko przypadkiem nie odstraszyć słuchacza nieznanym brzmieniem. Kiedy mija już pierwsze sześć kawałków, oldschoolową barwą organowego pada i tradycyjnym, lekko daftpunkowym vocoderem wita nas "Ride". Wtedy zaczynamy rozumieć co jest grane. 

Pachnące Kraftwerkiem pierwsze takty następnego na liście utworów nagrania "Digital Life" i piękne, jazzujące akordy pada współpracujące z delikatnym, funkowym basem na ścieżce "First Crush" dają jasno do zrozumienia, że Empire of the Sun chcą dotrzeć do słuchacza liczącego na nieco bardziej interesujące granie. Szkoda tylko, że jest tego grania tak mało. Momentami Steele i Littlemore podkręcają napięcie tylko po to, żeby zostawić nas bez rozwiązania - ostatnie takty "Keystone" brzmią, jakby miały wprowadzić epicką część instrumentalną, a w istocie są trzysekundowym outrem.

Mimo wszystko polecam posłuchać "Two Vines", a już w szczególności tym, którzy stracili już całą wiarę we współczesny pop i indie rock. Poniżej zostawiam Was z kilkoma kawałkami z tego krążka, którymi warto się zainteresować:

  • Empire of the Sun - Digital Life
  • Empire of the Sun - First Crush
  • Empire of the Sun - Lend Me Some Light
TMLK

0 komentarze :